שלטון עצמי – מהטמה גנדי אלכסון

שלטון עצמי

הספר שלטון עצמי (במקור: הִינְד סְוָורָג’)  הינו ספר ההגות הפוליטי המקורי היחידי שחיבר מוֹהַנְדָס קָרָמַצָ’נְד גַּנְדְהִי (לימים מָהַטְמָה גַּנְדְהִי). חוקרי גַּנְדְהִי מחשיבים אותו לספרו רב ההשפעה והשנוי ביותר במחלוקת, והוויכוח עליו מתנהל עד היום. גַּנְדְהִי עצמו הוסיף להפנות את תומכיו אל החיבור הזה, וגם שנים רבות אחרי כתיבתו טען כי לא היה משנה בו דבר. קורא המבקש להתוודע למשנתו של המנהיג ההודי הדגול אינו זקוק ליותר מחיבור קצר זה, המזקק את עולם המחשבה ה”גַּנְדְהִיני” ואת ערכיו, ומצייר בצבעים בהירים את האידיאל האנושי שהציב לעצמו ולעולם. ואמנם, הספר משמש עד היום נקודת התחלה וסיום להבנת משנתו, בבחינת כל תורתו כולה על רגל אחת.

“תוכנו של הספר מתאים גם לילדים. הוא מלמד את בשורת האהבה במקום השנאה. הוא מחליף אלימות בהקרבה עצמית. הוא מציב את כוח הנשמה כנגד הכוח הגס. אני מצווה אותו לאלה אשר יטרחו לקראו.”

~ מ”ק גנדהי

הספר מלווה בביאורים נרחבים, הקדמה ואחרית דבר מאת שמעון לב, מחוקרי גנדהי החשובים בעולם. אל הספר מצורף החיבור “מכתב להינדו” מאת לב טולסטוי, אשר השפיע על גנדהי רבות בעת כתיבת שלטון עצמי.

מהטמה גנדהי - שלטון עצמי

“בדורות הבאים, יתקשו האנשים להאמין שאדם כזה התהלך בינינו,
בשר ודם”

 – אלברט איינשטיין

באוקטובר 1909, כשהוא בן ארבעים, עלה מהטמה גנדהי, מנהיג המיעוט ההודי בדרום אפריקה, על סיפון אוניה במסעו חזרה מלונדון לדרום אפריקה לאחר שליחות דיפלומטית כושלת, שם פגש, בין היתר, אנרכיסטים ולאומנים הודים שביקשו להשתמש באלימות על מנת לשחרר את הודו משלטון האנגלים. שיחותיו עמם, לצד אכזבתו העמוקה מהתרבות האנגלית והמערבית, התגבשו לכדי ספר אותו כתב בפרץ בלתי-נשלט של הארה. לספר הוא קרא “הינד סווארג'” – שלטון עצמי הודי.

שלטון עצמי הוא ספרו הראשון של גנדהי, וספר ההגות הפוליטי היחיד שחיבר. הוא המקום הראשון שבו מצהיר גנדהי קבל עם ועולם על שליחותו האישית – לעזור לעם ההודי להשיג שלטון עצמי, כפי שהוא פרש את המושג. כתיבת שלטון עצמי מהווה עבורו נקודת שיא שבה הוא משלים את הטרנספורמציה האישית שעבר – מעורך דין המעריץ את התרבות האנגלית ללוחם חופש ומהפכן מעורר השראה המוצא בשורשיו ההודים את המקור לשיטת המאבק הבלתי-אלים שפיתח ובאמצעותה שחרר את הודו משלטון האנגלים. זאת הסיבה ששלטון עצמי נחשב בעיני חוקרי גנדהי בכל העולם לספרו המשפיע והחשוב ביותר.

מתוך הספר

המתרגם – נועם שרון

שלטון עצמי – מהטמה גנדי אלכסון

יליד ירושלים, 1977, בוגר האוניברסיטה העברית בלימודי הודו, מייסד הוצאת אדם עולם ומנהלה. משלב בחייו בין יצירה תרבותית, אקטיביזם חברתי, פעילות עסקית ועבודה רוחנית. למד הינדי כדי לתרגם את “שלטון עצמי” משפת המקור.

עורך מדעי – שמעון לב

שלטון עצמי – מהטמה גנדי אלכסון

יליד ירושלים 1962, מתגורר ביפו, צלם ואמן, דוקטורנט באוניברסיטה העברית, חוקר הודו ותרבותה וכן הקשריה לעולם היהודי. פרסם ספרים ומאמרים רבים על גנדהי והודו ונחשב כיום כאחד מחוקרי גנדהי החשובים בעולם. בין ספריו Soulmates – The Story of Mahatma Gandhi and Hermann Kallenbach. פרסומו של “שלטון עצמי” לראשונה בעברית מהווה עבורו הגשמת משאלת לב אישית מרגשת.

שלטון עצמי – מהטמה גנדי אלכסון

“הספר שלטון עצמי הוא ביטוי בשל ותמציתי למשנתו של מהטמה גנדהי, 
והוא מהווה מבוא ואף סיכום של משנתו כולה. 
זהו חיבור שיש בו תרגום של שני עקרונותיו הרוחניים והפוליטיים של גנדהי:  
אי-הרצון לתוקפנות (אהימסא) ואחיזה באמת (סטיאגרהא) – 
לשפה פוליטית מעשית שעיצבה את הודו המודרנית.”

ד”ר יוחנן גרינשפון, האוניברסיטה העברית בירושלים

שלטון עצמי – מהטמה גנדי אלכסון

“כמו “אוטואמנסיפציה” של פינסקר, שלטון עצמי של גנדהי מניח את היסודות ללידתה וחירותה של אומה. הקורא המערבי ילמד ממנו על דרכו המיוחדת של המהטמה, דרך שדורשת שליטה עצמית – רוחנית ומוסרית – לפני שליטה לאומית. גנדהי משרטט תוכנית פעולה חדה וחסרת פשרות, אולם הדרישות שלו הן קודם כל מעצמו. כך נראה פוסט-קולוניאליזם הודי, המכוון לכמה מישורים של חירות.”

ד”ר תומר פרסיקו, מכון שלום הרטמן, מדרשת עלמא

הספר שלטון עצמי בהנחה לרוכשים באתר

62 ש”ח במקום 69 ש”ח

הנחה מקסימלית בהתאם לחוק הספרים

בתוספת דמי משלוח מופחתים

לרכישת הספרשלטון עצמי – מהטמה גנדי אלכסון

אהבתם? נשמח שתשתפו!

הוצאת אדם עולם

074-7011191

[email protected]

צור קשר